A budapesti Boulevard&Brezsnyev és a kasseli PICKant Galéria ?Hacking the dokumenta?
2006 novemberében kértek fel minket a kasseli Galerie Picant tulajdonosai, hogy a 100 napos, 12. ?Documenta? utolsó 3 hetében (2007. 09. 01-23) az általuk üzemeltetett 260 nm-es galériában és a közelben található 460 nm-es, az egykori Karls Hospital műemlék épületében közös kiállítást szervezzünk.
Felkértünk egy kuratóriumot, akik Fuchs Péter művészettörténész vezetésével kiválasztottak 16 képzőművészt, valamint 7 fotóművészt, akik munkáit magunkkal visszük és kiállítjuk Kasselben.
Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a ?Documentát? 5 évente rendezik meg (szemben az évente megrendezésre kerülő, különböző művészeti vásárokkal vagy a kétévente megrendezett Velencei Biennáléval), így most egy különleges lehetőség adódott a művészeink számára, hogy megmutassák magukat a szakmai nyilvánosság számára, és kapcsolatba kerüljenek a nemzetközi vérkeringéssel.
Kasselben kiállító magyar művészek:
- Babos-Zsili Bertalan ? festőművész
- Bálványos Levente ? szobrász
- Énzsőly Kinga ? festőművész
- Fukui Yusuke ? festőművész
- Gazdag Ágnes ? festőművész
- Hafner Mónika ? szobrász
- Halász Péter – festőművész
- Király Gábor ? festőművész
- Kokesh Ádám ? festőművész
- Péterfy Ábel – festőművész
- Szabó Eszter ? festőművész
- Szász György ? szobrász
- Szemző Zsófia ? festőművész
- Szűcs Levente ? festőművész
- Varga György ? festőművész
- Verebics Ágnes?festőművész
bonusgroup fotóművészek:
- Buda Gábor
- Elek Judit Katalin
- Fóti Lázár
- Gazdag Ágnes
- Mezei Ildikó
- Szemző Zsófia
- Victora Zsolt
Német művészek:
- Yasuaki Kitagawa
- Angela Ender
- Silvia Götz
- Walter Peter
- Katrin Leitner
- Bernhard Hümmer
- Oliver Scharfbier
- Milen Krastev
- Benedikt Ender
- Norbert Bayer
- Nils Klinger
- Vesselin G. Vassilev
- Josef Chongqing Organ
A ?Documenta? 1955-ben jött létre a Szövetségi Kertkiállítás kísérőrendezvényeként. Akkoriban senki sem sejtette, hogy a kiállítás példátlan sikerré válik majd. Az első ?Documenta? vezetője, Arnold Bode azonban már akkor is nagyon ambíciózus célokat követett: a nemzetiszocialista diktatúra és az erőszakosan egységesített, ?gleichschaltolt? művészet évei után ki akarta békíteni a német nyilvánosságot a nemzetközi modern irányzatok áramlataival. Ezzel a koncepcióval Bode nagy visszhangra lelt mind bel-, mind külföldön. A ?Documenta? a kortárs művészet szeizmográfjává vált. A ?Documenta? sikerének titkához tartozik az egyedülálló eseményként való megrendezése. Minden egyes kiállításra új kurátort neveznek ki, és új kiállítási koncepciót alakítanak ki. Az idei, 12. ?Documenta? művészeti vezetője Roger M. Buergel, a világ, különböző régióból származó és valamennyi elképzelhető médiummal létrehozott művészetet mutatja be.
Az ezévi ?Documenta? csúcspontjai közé tartoznak az olyan műalkotások és akciók, mint a kínai koncepcióművész Ai Weiwei alkotásai. Művészeti hepeningként, amely a ?Fairytale? címet viseli, 1001 honfitársát hozza magával Kasselbe. A mindenféle társadalmi rétegből származó és a legkülönbözőbb foglalkozásokat gyakorló kínaiaknak végig kell élniük egy teljesen idegen (művészettel) kultúrával való konfrontálódást. Szintén látványos a spanyol kísérleti szakács, Ferrán Adriá részvétele is. A szakács-zseni olyan kompozíciók révén vált ismertté, mint az ?algakrokant?, ?olivaolaj-bonbon? és az illatos működöt kibocsátó sószóró.
Szintén újdonság a helyi nyilvánosság erőteljesebb bevonása. Egy grémium fogja helyben a 12. ?Documenta? témáit a kasseli iskolákba, üzemekbe és médiákba bevinni. A kiállítás világgal való összeköttetéséről egy olyan projekt gondoskodik, amely egy esztétikai és társadalompolitikai témákról folytatott vita keretében kb. 70 nemzetközi folyóiratot fog össze.